Růžohorky

       Růžohorky, dříve nazývané Leischnerbauden, vznikly na počátku 17. st.  A tady v nadmořské výšce 1280 m n. m., jen kousek od nejvyšší hory Sněžky se otevírá výhled na Studniční horu a Modrý Důl, které se odtud zdají téměř na dosah.

       V této nadmořské výšce nalezneme spíše mělké půdy, na nichž se vyskytují horské smilkové trávníky s alpínskými druhy. Udržované louky v okolí samotných bud pozvolna přecházejí do smrkových náletů až v samotný les. V částech kde se loučky prolínají s roztroušenými smrky, jsou druhově nejvýznamnější společenstva, kde můžeme nalézt bohaté porosty prhy arniky, krásně žlutě kvetoucí hvězdnicovité byliny. Prha arnika (Arnika Montana) se dříve v lidovém léčitelství používala především na úrazy a to pro svoje téměř zázračné dezinfekční účinky a pomoc při pohmožděninách a zánětech. Tato bylinka je chráněná, ale pěstované kousky se v medicíně používají dodnes. Výjimkou na enklávě není ani endemit zvonek český a další různobarevně kvetoucí druhy.

       Louky vyžadují extenzivní péči, kterou zde zajišťuje hospodář David Mlejnek. Louky pomístně seče, ale především pase stádečkem mléčného plemene skotu. A víte proč má kravky takhle vysoko? Protože na Děčínské boudě, která je jednou ze dvou místních chalup, sídlí také jeho Horská farma na Růžové hoře. A zde přeměňuje mléko nadojené z kravek, které se pasou přímo v místě druhově bohatých luk, na spousty úžasných dobrot. Můžete zde ochutnat a odnést si jak samotné mléko, tak i výrobky z něj, například kysané nápoje, jogurty, tvaroh a nepřekonatelné měkké sýry v několika příchutích. Maso z býčků, kteří se na krkonošských loukách také pasou, je zpracováváno v místní domácí kuchyni na skvělé české a krkonošské speciality.

  Podpořte krkonošské louky, přijeďte se na ně                               podívat …

ovce

rodina s dětmi

na kole

mapa

pohled do krkonošského údolí
pohled do krkonošského údolí

Na trase Vás čekají úchvatné pohledy do krajiny

Mlhavé sjezdovky
Mlhavé sjezdovky

Na trase Vás čekají úchvatné pohledy do krajiny

Topné dříví
Topné dříví

Ohřát se můžete na farmě