top of page
Růžohorky

       Růžohorky, dříve nazývané Leischnerbauden, vznikly na počátku 17. st.  A tady v nadmořské výšce 1280 m n. m., jen kousek od nejvyšší hory Sněžky se otevírá výhled na Studniční horu a Modrý Důl, které se odtud zdají téměř na dosah.

       V této nadmořské výšce nalezneme spíše mělké půdy, na nichž se vyskytují horské smilkové trávníky s alpínskými druhy. Udržované louky v okolí samotných bud pozvolna přecházejí do smrkových náletů až v samotný les. V částech kde se loučky prolínají s roztroušenými smrky, jsou druhově nejvýznamnější společenstva, kde můžeme nalézt bohaté porosty prhy arniky, krásně žlutě kvetoucí hvězdnicovité byliny. Prha arnika (Arnika Montana) se dříve v lidovém léčitelství používala především na úrazy a to pro svoje téměř zázračné dezinfekční účinky a pomoc při pohmožděninách a zánětech. Tato bylinka je chráněná, ale pěstované kousky se v medicíně používají dodnes. Výjimkou na enklávě není ani endemit zvonek český a další různobarevně kvetoucí druhy.

       Louky vyžadují extenzivní péči, kterou zde zajišťuje hospodář David Mlejnek. Louky pomístně seče, ale především pase stádečkem mléčného plemene skotu. A víte proč má kravky takhle vysoko? Protože na Děčínské boudě, která je jednou ze dvou místních chalup, sídlí také jeho Horská farma na Růžové hoře. A zde přeměňuje mléko nadojené z kravek, které se pasou přímo v místě druhově bohatých luk, na spousty úžasných dobrot. Můžete zde ochutnat a odnést si jak samotné mléko, tak i výrobky z něj, například kysané nápoje, jogurty, tvaroh a nepřekonatelné měkké sýry v několika příchutích. Maso z býčků, kteří se na krkonošských loukách také pasou, je zpracováváno v místní domácí kuchyni na skvělé české a krkonošské speciality.

  Podpořte krkonošské louky, přijeďte se na ně                               podívat …

ovce

rodina s dětmi

na kole

mapa

bottom of page